Model: VSWB30-2SF20
0 Reviews
+ FREE SHIPPING
90 Day Money Back Guarantee
Refrigeration Type
Wine & Beverage
Dual Wine & Beverage Zones
Unit Width
30"
30"
Door Finish
Stainless Steel
Stainless Steel
Door Hinge
French Door
French Door (2 Hinges)
IN STOCK (usually ships within 24 hours)
DESCRIPTION
FEATURES
SPECS
WARRANTY
SHIPPING
INFO & GUIDES
REVIEWS
Q&A
  • Designed for both built-in and freestanding use
    Dimensions: 33.5" H x 30.25" W x 23.25" D
Enjoy superior built-in or freestanding storage for all of your favorite beers and wines with Allavino's all-new FlexCount II 30" Wide VSWB30-2SF20 Wine Refrigerator/Beverage Center with Tru-Vino Temperature Control Technology! Keep a wide assortment of your favorite drinks close at hand thanks to the latest innovation in beverage storage by Allavino. Precisely set your desired temperature with the easy-to-use digital control panel and trust in Tru-Vino Temperature Control Technology to keep your beverages perfectly chilled through consistent temperature maintenance. Allavino's exclusive FlexCount shelving design allows for ultimate flexibility and versatility when it comes to storing a variety of bottles and cans. Easy gliding shelves allow for easy access to your collection.
VSWB30-2SF20 Features
  • Store Beverage Cans, Standard Beer Bottles, and Wine Bottles:
  • Digital Display and Controls:
  • Blue LED Interior Lighting:
  • Innovative New Shelf Design:
  • Store More Bottle Sizes:
  • Shelves Extend Effortlessly:
  • Built-In Design:
  • Tru-Vino Temperature Control Technology maintains truly consistent temperature and humidity
  • FlexCount Vibration-Dampening Shelves prevents damage from vibrations and movement
  • Black Cabinet with Stainless Steel Frame Glass Doors
  • Includes both towel bar and curved handles
  • All black interior emulates a traditional wine cellar
  • Roller-glide shelves extend effortlessly, minimizing agitation to the wine
  • Internal fans circulate air for even cooling and faster cooldown
    Note: It is normal for there to be a 3-5° variance between the top and bottom of a zone.
  • Maximum Ambient Temperature: 90°F
  • Dimensions: 33.5"H w/hinge x 30.25"W x 23.25"D (25" w/handle)
  • Weight (each unit): 185.2 lbs.
Beverage Storage
Wine Racks
UPC: 810033766756
Dimensions
Height33.5"
Width30.25"
Depth23.25"
Weight
Unit Weight185.2 lbs.
Shipping Weight198.4 lbs.
Warranty
Labor1 Year
Parts1 Year
Compressor (Parts Only)5 Years
Key Features
Built-in CapableYes
Security LockYes
Multiple / Dual ZoneYes
Beverage CenterYes
Cabinet Color / MaterialBlack Metal
ADA CompliantNo
Commercial UseYes
Outdoor UseNo
Energy Star RatedNo
Capacity
Wine Bottle Count30
12-oz. Can Capacity88
Controls
Adjustable ThermostatYes
DigitalYes
Cooling System
TypeCompressor
Defrost SystemAuto
Front VentilationYes
Shelving
TypeGlide Out
Number of Shelves10
MaterialMetal
RemovableYes
AdjustableNo
Glide-Out (Roller Assemblies)Yes
Interior
ColorBlack
Compartments (Distinct Zones)2
LightingYes
Door
TypeGlass
Number of Doors2
Color / MaterialStainless Steel Frame
Door HandleTowel Bar
Field ReversibleNo
Accepts Custom PanelNo
Tinted / UV ProtectiveYes
Self-ClosingNo
Electrical
Electrical Requirements115v / 60 Hz
Running Amps1.0 A