Model: VS15-2WK-L
0 Reviews
90 Day Money Back Guarantee
Select Model:
IN STOCK (usually ships within 24 hours)
  • Designed to be seamlessly and conveniently built into undercounter spaces
  • Stainless steel finish French doors swing open to access keg and wine bottles simultaneously
  • Provides refrigerated storage for up to 30 wine bottles and a quarter slim beer keg
DESCRIPTION
FEATURES
SPECS
WARRANTY
INFO & GUIDES
REVIEWS
Q&A
*PLEASE NOTE THIS IS TWO SEPARATE UNITS
stylish built in kegerator and wine refrigerator
Stylish Built-In Storage
tower flange conduit
Tower Flange
8 colored LED lighting Reserva RGB
Customizable LED Lighting
colored RGD LED lights interior
Fits Quarter Slim Keg
seamless stainless steel door frame resistant to fingerprints
Stainless Steel Doors
low-e emissivity glass protects from UV light
Digital Temperature Display
Dispense System includes tower, regulator, homebrew keg coupler, and CO2 tank
Single Tap 15" Wide Built In Undercounter Kegerator Keg Dispenser
  • Includes a brand new 5 lb. Aluminum CO2 Tank
  • Includes Commercial Grade Dual Gauge CO2 Regulator
  • Includes 5 feet of 5/16 Inch I.D. Blue Air Line Assembly with 2 Snap Clamps
  • Includes D system lever handle keg coupler that can tap all domestic kegs
  • Includes a 3" Diameter Polished Stainless Steel Draft Tower
    This NSF-approved tower is a 3" diameter single faucet metal draft tower made of polished stainless steel and includes 5 feet of 3/16" I.D. clear beer tubing. The faucet, shank, and fittings are all made of 304 grade stainless steel for the ultimate in sanitation. This tower is mounted using the gasket and four screws that are included.
  • Maximum Ambient Temperature: 90 degrees Fahrenheit
  • Blower hose direct cold air into the draft beer tower so every drop is kept cool
  • Security lock
  • Stainless steel interior floor mat for long lasting durability and easy glide of beer keg
  • 25% more energy efficient design saves you money each month!
  • Plugs into standard home outlet
FlexCount Series 30 Bottle Dual Zone Wine Refrigerator
  • Built-in wine cellar with up to 30 bottle capacity
  • Two independently controlled temperature zones.
  • Roller-glide shelves extend effortlessly minimizing agitation to the wine.
  • Shelves constructed of durable metal so they will not sag over time.
    • Upper Zone: The temperature setting can be adjusted between 41°F to 61°F
    • Lower Zone: The temperature setting can be adjusted between 45°F to 64°F
  • Maximum Ambient Temperature: 90°F
UPC: 810069435398
Dimensions
Height34"
Width30"